Ванилици со мармaлад

starinske-vanilice-660x330

Ванилици со мармелад

Доколку Вашите деца обожуваат благи, ванилици се вистински десерт за нив. Исто така, доколку Ви се најавија гостите, направете ванилици кои се топат во устата.

Потребно Ви е: 250 грама путер, 500 грама брашно, 1 жолчка, 1 цело јајце, 4 лажици шеќер, сок од еден лимон.

Останати состојќи: 1 изматена белка за макање, ореви за наросување пред печењето на ванилици, мармелад за спојување, шеќер во прав измешан со ванилин шеќер.

Подготовка: Убаво изматете го путерот, додадете ги јајцата, шеќерот исок од еден лимон. Додадете брашно и замесете. Развијте го тестото на 1/2cm дебелина. Со калап за ванилици вадете ги крукчињата, секоје мачкајте во снег од белка, наросете со ореви и секоје круче се реди во тавче за печење. Ванилици се печат во подмачкано тавче на 200 степени. Внимавајте да останат бели. Печени крукчиња се спојуваат со мармелад и се наросуваат во шеќер во прав и ванила.

Остави коментар